Wizyta na uniwersytecie

26 września grupa uczniów z Zespołu Szkół w Mogilnie brała udział w warsztatach historycznych i wykładach organizowanych przez Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwszy wykład „Rozwój nauki  w okresie starożytności klasycznej” wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Królczyk. Następnie uczniowie mogli samodzielnie wybrać zajęcia, w których chcieli uczestniczyć.

Największym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dr Anny Piesiak pt.: „Hospitantki, studentki, magistrantki. Pierwsze Polki na uniwersytetach” oraz „Kultura młodzieżowa w PRL-u” dr Anny Idzikowskiej-Czubaj. Uczniowie ponadto wysłuchali prelekcji dotyczących powstań żydowskich w I w. n.e i nauki w służbie wojny od średniowiecza do XIX w. Wykład kończący warsztaty wygłosił prof. dr hab. Józef Dobosz. Przybliżył uczniom temat pt.: „Średniowieczne korzenie uniwersytetów”.

Była to znakomita okazja do zdobycia nowej wiedzy, powtórzenia wiadomości przed maturą,  zapoznania się z zasadami rekrutacji, studiami i z życiem studenckim na kierunku historia. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki historii z Zespołu Szkół w Mogilnie pani Renata Lepsza i pani Joanna Głowska-Dybicz.

30 września 2019