w roku szkolnym 2019_2020

MOBILNY DOSTĘP

INSTRUKCJA INSTALACJI

Traktat wersalski – konferencja historyczna

22 maja uczniowie z Zespołu Szkół w Mogilnie, już po raz kolejny, wzięli udział w konferencji historycznej, która miała miejsce w Toruniu. Wykłady dotyczyły historii powszechnej po I wojnie światowej. Tym razem tematem przewodnim był traktat wersalski i kształtowanie się powojennego ładu w Europie Zachodniej.

Na konferencji wystąpiło czterech prelegentów. Jako pierwszy zabrał głos prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN w Warszawie), który poruszył temat postrzegania traktatu wersalskiego przez Polaków i Niemców w dwudziestoleciu międzywojennym. Drugim prelegentem był  prof. dr hab. Mariusz Wołos z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W swym wystąpieniu starał się odpowiedzieć na ważne pytanie dotyczące 1919 roku: „Konferencja wielkich nadziei czy fabryka pokoju? Perspektywa francuska”. Po krótkiej przerwie kawowej głos zabrał dr hab. Krzysztof Kania (UMK w Toruniu). Wygłosił wykład: „Polityka zagraniczna Polski w dobie kształtowania się układu wersalsko – ryskiego”. Następnie prof. dr hab. Mirosław Golon (IPN w Gdańsku) otworzył uroczyście wystawę pod hasłem „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918 – 1920”. Oficjalnego podsumowania konferencji dokonał dr Jan Wiśniewski koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie wraz z opiekunami, panią Joanną Głowską-Dybicz i panią Renatą Lepszą, zostali zaproszeni na konferencję przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej (oddział w Toruniu).

24 maja 2019