24 maja 2019

Traktat wersalski – konferencja historyczna

 

22 maja uczniowie z Zespołu Szkół w Mogilnie, już po raz kolejny, wzięli udział w konferencji historycznej, która miała miejsce w Toruniu. Wykłady dotyczyły historii powszechnej po I wojnie światowej. Tym razem tematem przewodnim był traktat wersalski i kształtowanie się powojennego ładu w Europie Zachodniej.

 

Na konferencji wystąpiło czterech prelegentów. Jako pierwszy zabrał głos prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN w Warszawie), który poruszył temat postrzegania traktatu wersalskiego przez Polaków i Niemców w dwudziestoleciu międzywojennym. Drugim prelegentem był  prof. dr hab. Mariusz Wołos z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W swym wystąpieniu starał się odpowiedzieć na ważne pytanie dotyczące 1919 roku: „Konferencja wielkich nadziei czy fabryka pokoju? Perspektywa francuska”. Po krótkiej przerwie kawowej głos zabrał dr hab. Krzysztof Kania (UMK w Toruniu). Wygłosił wykład: „Polityka zagraniczna Polski w dobie kształtowania się układu wersalsko – ryskiego”. Następnie prof. dr hab. Mirosław Golon (IPN w Gdańsku) otworzył uroczyście wystawę pod hasłem „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918 – 1920”. Oficjalnego podsumowania konferencji dokonał dr Jan Wiśniewski koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie wraz z opiekunami, panią Joanną Głowską-Dybicz i panią Renatą Lepszą, zostali zaproszeni na konferencję przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej (oddział w Toruniu).

 

 

Traktat wersalski – konferencja historyczna

Jak poprawnie zalogować się

do platformy Microsoft 

AKTUALNY
WNIOSEK DO KOMISJI SOCJALNEJ 

OŚWIADCZENIE DO KOMISJI SOCJALNEJ

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Klauzula informacyjna o Ochronie Danych Osobowych 

INSTRUKCJA REJESTRACJI ORAZ LOGOWANIA DO UONET+

    ZESPÓŁ SZKÓŁ           W MOGILNIE

 

 

ANONIMOWA SKRZYNKA

NA SYGNAŁY 

SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA ZESPOŁU SZKÓŁ

W MOGILNIE