10 czerwca 2019

Konferencja historyczna na trzydziestolecie demokracji w Polsce

W 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie uczestniczyli w konferencji historycznej zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Hasło przewodnie konferencji to: „Prawa człowieka w Europie. 15 lat Polski w Unii Europejskiej”.

W Zespole Szkół w Mogilnie wystąpiło trzech prelegentów. Jako pierwszy głos zabrał dr Piotr Sadowski (pracownik naukowy na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu), który omówił problem ochrony praw człowieka w systemie regionalnym, w tym prawa wyborczego. Drugi wykład przygotowany przez dr Krystiana Chołaszczyńskiego (pracownika naukowego WSKSiM i RODM w Toruniu) dotyczył historii najnowszej i najważniejszych wydarzeń z okresu III RP. Podsumowaniem konferencji i zebranie wniosków zajął się dr Jan Wiśniewski (koordynator RODM w Toruniu).

W trakcie trwania konferencji został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Demokracja oczami młodego pokolenia”. Na konkurs wpłynęło ponad 20 prac.

Pierwsze miejsce zdobyła Daryna Tantsiura z klasy II b BSIS, drugie miejsce przyznano Kindze Bednarz z klasy I a LO, a trzecie miejsce zajęła Monika Piętka z klasy c LO. Wyróżnienie otrzymała Weronika Tomczak z klasy II TI/TE. Nagrody wręczył dyrektor Zespołu Szkół w Mogilnie pan Zbigniew Grzechowski i pan dr Jan Wiśniewski.

Konferencję prowadzili uczniowie z klasy II c LO – Agata Mikulska i Marcin Janus. W czasie tej intelektualnej uczty nie zabrakło też akcentu muzycznego. Zostały wykonane trzy piosenki – „Sen o Victorii” przez Aleksandrę Dobruchowską z klasy II b LO, „Mój jest ten kawałek podłogi” – zaśpiewały w duecie Julita Puzio i Julia Guzik z klasy I a LO oraz „Dziwny jest ten świat” z repertuaru Czesława Niemena – przygotowała Hanna  Zbieranek z klasy I b LO.

Podczas spotkania została wykorzystana prezentacja multimedialna przygotowana przez Arkadiusza Sadrakułę z klasy III TI/TOR, a nad obsługą techniczną czuwali Piotr Bartoszek i Jakub Wiśniewski z klasy II c LO oraz Monika Zaparucha z klasy I TI/TOR zajmująca się relacją fotograficzną.

Organizacją tej konferencji i jej przygotowaniem zajęły się nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie – pani Joanna Głowska-Dybicz i pani Renata Lepsza.

Konferencja historyczna na trzydziestolecie demokracji w Polsce