25 września 2017

WYCIECZKA DO GRECJI

            W dniach 7-15 września 2017 r. młodzież Zespołu Szkół w Mogilnie uczestniczyła w wycieczce Mogilno-Budapeszt-Ateny. Kierownikiem wycieczki był Ryszard Kamassa, właściciel Biura Podróży „Przygoda” z Inowrocławia, a z ramienia szkoły funkcję tę pełniła pani Magdalena Wietrzykowska, opiekunami zaś byli: pan Piotr Perzyna i pan Marcin Jaśkiewicz.

7 września w godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy słynne na Węgrzech Wzgórze Gellerta. Góra Gellerta o wysokości 235 metrów nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez pogan. W miejscu tym podziwialiśmy cytadelę i Pomnik Wolności. Przedstawia on 14-metrową kobietę z brązu trzymającą palmowy liść, ustawioną na 26-metrowym postumencie. 

            W drugim dniu wycieczki młodzież zwiedzała najciekawsze zabytki   Budapesztu, stolicy i największego miasta Węgier, położonego w północnej części kraju nad Dunajem. Młodzi podróżnicy odkryli piękno Baszty Rybackiej – kościoła Macieja, dawnego Ratusza, Bramy Wiedeńskiej i Zamku na Budzie. Zwieńczeniem tego dnia był spacer po najsłynniejszej, pełnej zabytków i kramów ulicy Budapesztu – Vaci.

            Po intensywnym, lecz ciekawym dniu, przejeżdżając przez Serbię i Macedonię wszyscy znaleźli się w punkcie docelowym wycieczki, czyli słonecznej Grecji. Uczestnicy wycieczki zostali zakwaterowani w hotelu „Eden”, mieszczącym się w miasteczku Neoi Poroi. Pogoda sprzyjała plażowaniu, więc można było zażyć kąpieli słonecznej na Riwierze Olimpijskiej usytuowanej nad Morzem Egejskim.

Trzeciego dnia naszej niezapomnianej podróży dotarliśmy do  Kalambaki i Meteorów, czyli słynnych bizantyjskich klasztorów zbudowanych przez mnichów na niedostępnych skałach. Wśród tych klasztorów najbardziej wyróżniał się tzw. Meteor Przemiany. W tym dniu mieliśmy również okazję poznać od przewodników obyczaje i obrzędy religijne współczesnych Greków. I tak w ortodoksyjnej religii greckiej przyjmuje się jednocześnie trzy sakramenty (chrzest, bierzmowanie i komunię świętą), trzykrotnie można wstąpić w związek małżeński, a pochówek znacznie odbiega od wyobrażeń w tradycji chrześcijańskiej. W Kalambaki młodzież zapoznała się również z produkcją ikon – najsłynniejszych obrazów sakralnych charakterystycznych dla kultury bizantyjskiej. Podczas przejazdu autokarem dowiedzieliśmy się o gospodarce Grecji, specyficznych uprawach np. bawełny, nektarynek, fig, brzoskwiń, ale także owoców kiwi. Ciekawostką jest to, że kiwi występuje w odmianie żeńskiej (owoce dobre i smaczne, nadające się do spożycia) i odmianie męskiej (z kwiatami zapylającymi odmiany żeńskie i niezbyt smacznymi owocami).

Dzień kolejny na trasie wycieczki obejmował miejscowość Lichotoro. To głównie tędy zmierzają turyści wybierający się na szczyt Olimpu. Nazwa Litochoro to w tłumaczeniu „kamienne miejsce” lub „miejsce skał”. Zaraz za miastem wśród malowniczych skał rozpoczyna się piękny wąwóz rzeki Enipeas, którym mieliśmy okazję wędrować. Pomimo mglistej pogody udało się zdobyć szczyt góry i poczuć przez chwilę ducha olimpijskich bogów. W drodze powrotnej można było jeszcze podziwiać pomnik Leonidasa – słynnego spartańskiego bohatera spod Termopil.

Kolejny dzień to zwiedzanie stolicy Grecji – Aten, największego miasta, ośrodka turystycznego z zabytkami kultury antycznej. Pierwszym punktem tego dnia była obserwacja zmiany wart przed parlamentem gwardzistów greckich ubranych w tradycyjne stroje. Następnie można było obejrzeć zrekonstruowany stadion Kali Marmaro, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Punktem kulminacyjnym było jednak zwiedzanie Wzgórza Akropolu zwieńczonego ruinami Parteonu, świątyni zbudowanej przez Peryklesa na cześć bogini Ateny. Poza tym Na Akropolu można było zobaczyć słynną bramę wejściową – Propyleje czy Erechtejon - świątynię w porządku jońskim zbudowaną na cześć bohatera Erechteusza, a  poświęconą Posejdonowi i Atenie. Ze wzgórza można było również podziwiać piękną panoramę Aten, gdzie piękne współczesne budowle przeplatały się z antycznymi, jak choćby starożytnym teatrem greckim czy ruinami dawnej biblioteki. Na koniec wszyscy spacerowali po Plaka – historycznej, a dziś rozrywkowej dzielnicy Aten położonej u podnóża Akropolu. To tutaj można było zakupić okolicznościowe pamiątki, które będą nam przypominać o wyjeździe do kolebki cywilizacji europejskiej. 

            Ostatni dzień wycieczki był jednym z najbardziej zaskakujących podczas pobytu w Grecji. Mimo wysokiej temperatury Rejs statkiem na wyspę Skiatos dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Nie zabrakło atrakcji, takich choćby jak nauka najpopularniejszego greckiego tańca – Zorby, czy walki z piratami na balony wypełnione wodą. Płynąc statkiem w jedna i drugą stronę, można było  również tańczyć przy najpopularniejszych polskich piosenkach tanecznych i popowych. Zwiedzaliśmy urokliwe kamieniczki na wyspie, gdzie kręcono zdjęcia do filmu „Mamma mia”, a także skorzystaliśmy z kąpieli słonecznych na plaży pełnej specyficznego brokatowego piasku.

            Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu emocji i niezapomnianych wrażeń, które z pewnością utkwiły w sercu każdego uczestnika. Grecy okazali się ludźmi miłymi, sympatycznymi, potrafiącymi okazywać życzliwość Polakom.

            Słowo podziękowania należą się pani Mary Raumpie właścicielce hotelu „Eden”, która z własnej inicjatywy na wyjazd na Skiatos przygotowała pyszne ciasta. To dzięki takim wrażeniom wielu uczniów twierdziło, że chętnie będzie wspominać piękne chwile, cudowne miejsca, a być może jeszcze nie raz to wróci.

 

WYCIECZKA DO GRECJI

Jak poprawnie zalogować się

do platformy Microsoft 

AKTUALNY
WNIOSEK DO KOMISJI SOCJALNEJ 

OŚWIADCZENIE DO KOMISJI SOCJALNEJ

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Klauzula informacyjna o Ochronie Danych Osobowych 

INSTRUKCJA REJESTRACJI ORAZ LOGOWANIA DO UONET+

    ZESPÓŁ SZKÓŁ           W MOGILNIE

 

 

ANONIMOWA SKRZYNKA

NA SYGNAŁY 

SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA ZESPOŁU SZKÓŁ

W MOGILNIE