22 czerwca 2018

Pamiętają o zbrodni katyńskiej

21 czerwca w Zespole Szkół w Mogilnie w ramach Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin Katyńskich odbyła się konferencja dla dzieci i młodzieży pt.: „Pamięć i tożsamość Katynia i Golgoty Wschodu” oraz „Pamięć nie dała się zgładzić”.

Uczestników konferencji powitał dyrektor Zespołu Szkół w Mogilnie pan Zbigniew Grzechowski. W spotkaniu brali udział m.in. pan Tomasz Barczak Starosta Mogileński, pan Adam Kowalski prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie, pani Teresa Kujawa Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie, pan Dariusz Jankowski zastępca burmistrza Trzemeszna oraz prelegenci: pan Mieczysław Góra, pan Marek Krystyniak, pani Ewa Kowalska, Pani Kazimiera Lange, pan Remigiusz Ławniczak przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Adresatami konferencji byli uczniowie szkół Powiatu Mogileńskiego i Powiatu Gnieźnieńskiego.

Konferencję rozpoczął pan Remigiusz Ławniczak, następnie zgromadzeni goście wysłuchali wystąpienia pana Mieczysława Góry pt.: „Odkrycie grobów katyńskich”. Pan Marek Krystyniak wygłosił prelekcję pt.: „Pamięć nie dała się zgładzić”.

Po przerwie pani Ewa Kowalska przybliżyła uczniom działalność Muzeum Katyńskiego. Natomiast pani Kazimiera Lange zaprezentowała opowieść o pielgrzymkach na miejsce zbrodni. Głos zabrała także pani Teresa Kujawa Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie.

Całość podsumował pan Remigiusz Ławniczak przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Zauważył, że konferencję rozpoczęły ogólne rozważania na temat historii, a zakończyła się ona prywatnymi i osobistymi doświadczeniami rodzin katyńskich.

Dyrektor Zespołu Szkół w Mogilnie podziękował zgromadzonym gościom, prelegentom, uczniom i nauczycielom za udział w spotkaniu. Organizatorzy przedsięwzięcia to Gmina Mogilno, Gmina Jeziora Wielkie, Gmina Dąbrowa, Gmina Strzelno, Gmina Trzemeszno i Miasto Gniezno.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona zbrodni katyńskiej, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy guzik będący repliką guzika znalezionego w Katyniu. To znak pamięci o tych, którzy zginęli.

Za organizację konferencji w Zespole Szkół w Mogilnie odpowiadały nauczycielki historii pani Renata Lepsza i pani Emilia Jankowska-Banaś. W obsługę techniczną przedsięwzięcia włączyli się następujący uczniowie: Mikołaj Pluskota, Wiktoria Sielecka, Katarzyna Woda, Oliwia Przybyła i Zuzanna Redmann.

Pamiętają o zbrodni katyńskiej