13 listopada 2018

Apel „Dla Niepodległej” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

9 listopada 2018 roku młodzież Zespołu Szkół w Mogilnie uczciła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, której punktem kulminacyjnym był uroczysty apel „Dla Niepodległej”.

Apel poprzedziła wystawa przybliżająca uczniom istotę współczesnej wojskowości ze szczególnym uwzględnieniem wojsk terytorialnych przygotowana przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Inowrocławiu i 8. Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Następnie odbył się uroczysty apel. Społeczność uczniowska włączyła się w projekt Minister Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży i dokładnie o  godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali hymn narodowy.

Po odśpiewaniu hymnu dyrektor Zespołu Szkół Zbigniew Grzechowski powitał zaproszonych gości: majora Mariusza Bucholca z Dowództwa 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, majora Andrzeja Wiclebena z Wojskowej Komisji Uzupełnień w Inowrocławiu oraz przewodniczącą Rady Rodziców – panią Romanę Świtałę. Ponadto w szkole gościli: szer. Wojciech Pilarski, st. szereg. Łukasz Stroiński, st. chorąż. Mariusz Truszkowski, st. sierż. Artur Klonowski.

Prowadzący uroczystość Marcelina Winkiel i Filip Turek podkreślili, że 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.

W dalszej części uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Niepodległa – wczoraj, dziś i jutro”. Spektakl przeplatany był recytacją poezji patriotycznej wielkich poetów polskich i piosenkami legionowymi i patriotycznymi. W tej części uroczystości wszyscy odśpiewali wspólnie również „Rotę” Marii Konopnickiej. Uroczyste obchody urozmaicone zostały prezentacjami filmowymi i plastycznymi ukazującymi trudne drogi do wolności niezłomnych Polaków.

W programie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w składzie: Anna Pietruszewska, Dominika Kantorska, Izabela Sip, Marcin Janus, Agata Mikulska, Filip Turek, Marcelina Winkiel, Marta Krzewińska, Bogusz Hibner, Mikołaj Nowobilski, Piotr Bartoszek, Jakub Małecki i Jakub Wiśniewski.

Opiekunami przedsięwzięcia byli nauczyciele przedmiotów humanistycznych pani Renata Lepsza, pani Emilia Jankowska-Banaś, pani Maria Konieczka i pan Piotr Perzyna oraz odpowiedzialny za  obsługę techniczną pan Marcin Król.

Dzień 9 listopada 2018 roku dostarczył wielu wzruszeń i emocji, pogłębił świadomość historyczną młodzieży i umocnił w przekonaniu, że bycie wolnym Polakiem jest nie tylko przywilejem, ale też ważnym obywatelskim obowiązkiem.

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021.

Apel „Dla Niepodległej” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości